Magnetizmus a životná energia - ako dve ozubené kolesá - sú bezprostredne spojené a dokonale sa navzájom dopĺňajú.
Ani jedno nevie existovať bez toho druhého!
V priebehu dejín sa magnetu pripisovala čarovná sila a viacerí ho obdivovali pre jeho nevyspytateľné vlastnosti. Keď ide o jeho liečivý účinok pôsobiaci na ľudské telo, ešte i dnes v dobe modernej techniky tušia mnohí v pozadí akúsi tajomnosť. O tom však nie je ani reči?
Magnetoterapia je založená v plnej miere na vedeckých podkladoch a jej vplyv je možné vopred predpokladať. Zamedzuje vzniku dejov, nepriaznivo pôsobiacich na náš organizmus, zlepšuje zdravie a zohráva výnimočnú úlohu pri udržiavaní nášho dobrého duševného stavu.
Magnetoterapia využíva jedinečnú energiu magnetu, ktorý je dvojpólovým zdrojom energie, čiže jeho obe póly majú rozdielny vplyv a teda liečia iné telesné neduhy. Je takou dvojdimenzionálnou frekvenciou energií, ktorá priaznivo pôsobí na znovu osvieženie a nadobudnutie vitality. Má „energetickú ponuku" vzťahujúcu sa na všetky oblasti, a preto pôsobí priaznivo na viaceré časti tela.
Je univerzálnou liečebnou metódou, teda je v bezprostrednom vzájomnom pôsobení s procesmi odvíjajúcimi sa v ľudskom organizme a práve preto je neodmysliteľnou súčasťou činnosti všetkých životných funkcií.
Spôsoby použitia magnetu v praxi (magnetická masáž, magnetopunktúra, magnetizovaná voda, magnetizovaná kozmetika atď.).
Čoraz viac ľudí sa obracia na svojho lekára s príznakmi nevysvetliteľnými z lekárskeho hľadiska.
Je teda najvyšší čas, aby sme znovuobjavili Zemou ponúkanú praenergiu, pretože pre nás ponúka také možnosti, pomocou ktorých môžeme dať do poriadku energetickú domácnosť nášho organizmu a môžeme vyzdravieť.
MAGNETY
V našom každodennom živote slúžia magnety na zozbieranie spiniek na stole, alebo ihiel v krabičke na ručné práce. Najnovšie výskumy poukázali na to, že magnety majú pozitívny vplyv najmä na tlmenie bolestí chrbta, svalov a kĺbov. Pozitívne pôsobenie magnetizmu objavili a začali pri liečbe používať ako prvý pravdepodobne Číňania pred viac ako 4000 rokmi. Poznámky o pôsobení magnetu však nachádzame i v egyptských papyrusoch a anticko-gréckych zápiskoch. Hyppokrates liečil týmto spôsobom neplodnosť a menštruačné ťažkosti, kým rímsky autor Plínius píše o tom, že rímsky lekári používajú magnety pri zápaloch očí a pri liečbe popálením. Po zániku Rímskej ríše použitie magnetu na dlhé roky zmizlo spomedzi lekárskych praktík, spomína ho iba arabský lekár Ibn Sina ako liek proti depresii.
Okrem toho bol magnet dlho považovaný iba za „nevlastné dieťa" medicíny. Po dlhšej prestávke ho opätovne objavil až nemecký lekár Paracelzus (1493-1541), ktorý vyhlásil: magnet je majstrovským dielom lekárskeho umenia. Používal ho hlavne pri liečbe rán a zlomenín i keď kvôli nedostatku technických a metodických znalostí nepoznal princíp jeho fungovania.
Prvým lekárom, ktorý sa snažil z vedeckého hľadiska objasniť túto otázku bol anglický lekár William Gilbert žijúci na začiatku XVI. storočia. On prvý objavil, že keď magnet zlomíme dostaneme viac menších magnetov. Ťažisko liečby kládol na schopnosť magnetu tlmiť bolesť.
Magnety sú pre svoj pozitívny vplyv používané čoraz väčším počtom ľudí. Terapia je veľmi populárna napr. v USA alebo v Nemecku. Dnes už, prirodzene, nie je potrebné, aby človek - tak ako v minulosti - nosil na sebe ťažké kusy železa s magnetickými vlastnosťami. V Japonsku už v 60. rokoch vyvinuli magnetické fólie, ktoré nie sú väčšie ako minca a môžeme si ich prilepiť na pokožku. Okrem toho dnes už existuje nespočetné množstvo magnetických náramkov, prsteňov, retiazok a iných šperkov. Vedecké štúdie jednoznačne dokázali, že usporiadanie magnetov do kruhu zlepšuje prietok krvi. Prednosťou magnetických šperkov je, že ich môžeme bez problémov nosiť pod šatami ako dekoratívny šperk. Podstatou je, aby sa dotýkali pokožky.
Dôsledky nedostatku magnetického poľa
Dôkazom pozitívneho vplyvu magnetu sa prvý krát zaoberali japonský vedci v 70. rokoch XX. storočia. Tak napr. Kjoči Nakagova tvrdil, že za také príznaky ako sú bolesti krku a hlavy, chronická únava, reumatizmus mäkkých častí a zábudlivosť je zodpovedný nedostatok magnetického žiarenia.
Nakagova skúmal pomocou dotazníkovej metódy 11 648 respondentov.
O účinkoch magnetoterapie dostal nasledovné výsledky:
Približne 94 % opýtaných považovalo magnetické náplaste za účinné.
Viacerí pociťovali vzrast výkonnosti organizmu a po použití magnetu sa cítili oveľa sviežejšie. Nakagova z tohto objavu vydedukoval, že v pozadí každodenných ťažkostí a mnohých civilizačných ochorení stojí nedostatok magnetického žiarenia. Tento nedostatok má podľa neho v postate dve príčiny:
Počas posledných 500 rokov klesla sila magnetického poľa Zeme na polovicu.
Rôzne tienidlá ako napr. autá alebo železobetónové budovy čoraz viac izolujú človeka od prirodzeného magnetického poľa.
Nové stránky magnetoterapie
Spolupracovník New York-skej lekárskej univerzity, Michael Werintraub vyšetril 24 pacientov, ktorí mali pre pokročilé štádium cukrovky nedostatočný prietok krvi v nohách. Účastníci dostali pod jedno chodidlo magnetickú vložku a pod druhé placebo. Po mesiaci sa v nohách liečených magnetickou vložkou citeľne zlepšil krvný obeh, bolesti boli o poznanie slabšie ako na druhej nohe.
V Nemecku mníchovský lekár doktor Michael Kris už roky úspešne používa magnetoterapiu hlavne pri poraneniach slabín, kde je úspešnosť vyššia ako 70 %. Iní sa domnievajú, že táto terapia je s najväčšou úspešnosťou aplikovateľná pri bolestiach chrbta, kĺbov a svalov.
Ako magnety pôsobia na telo ?
Otázkou je, akým spôsobom sú magnety schopné vyvolávať fyziologické zmeny, tlmiť bolesti. To už dávno vieme, že medzi vlastnosti magnetov patrí i pôsobenie na voľné ióny solí a modifikovanie fyzikálnych vlastností tekutín. Laboratórne výskumy dokazujú, že zlepšujú prietok krvi a rozširujú cievy. Vlastnosti magnetov tíšiace bolesti sú teda vysvetliteľné asi tým, že podporujú zásobovanie krvou a tým prispievajú k znižovaniu zápalovosti.
Do teraz ešte neboli pozorované žiadne negatívne účinky a pravdepodobne k tomu ani nedôjde, lebo podľa vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie magnetické polia do veľkosti 20 000 Gaussov sú neškodné a magnety používané v našich šperkoch majú 600 až 2 400 Gaussov.
Použitie magnetu sa však neodporúča pacientom s kardiostimulátorom, lebo magnet by mohol narušiť jeho fungovanie. Tiež sa neodporúča používanie, nosenie magnetu ženám do 6. mesiaca tehotenstva, jednoducho preto, lebo ešte nemáme dostatočné znalosti o pôsobení magnetu na vnútromaternicový vývin.
Avšak nepoznáme žiadne údaje, ktoré by potvrdzovali nepriaznivé vplyvy magnetu na plod.
Teraz je už len otázkou, ktorý magnet si vybrať z bohatej ponuky - odporúča sa ten, ktorý je dobre dokumentovaný. Najkvalitnejším a najtrvalejším a z toho vyplývajúc i najdrahším magnetom je Neodým, ktorý obsahujú i naše šperky.
|